شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری کرخه و شاوور


به نقل از شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، با حضور رضا اردکانیان وزیر محترم نیرو ، مهندس شمسایی مدیر عامل محترم سازمان آب و برق استان خوزستان و مهندس یعقوب کرمی مدیر عامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری کرخه و شاوور نخستین قفل کشتیرانی ایران در سد سلولی بالادست رودخانه بهمنشیر به عنوان یکی از طرح های مهم ملی و منحصر به فرد پس از انقلاب، به بهره برداری رسید.

معبر کشتیرانی و دریچه انسداد سد سلولی بالادست بهمنشیر به دست وزیر نیرو به بهره برداری رسید. با افتتاح دریچه های انسداد این سد از پیشروی آب شور دریا به رودخانه بهمنشیر جلوگیری شده و با تاثیرگذاری بر شرایط جذر و مدی رودخانه بهمنشیر، تامین آب خام پایدار جهت صنعت و 32 هزار هکتار از اراضی کشاورزی جزیره آبادان و خرمشهر امکان پذیر می شود.

سد بالادست بهمنشیر که اولین سد سلولی ایران محسوب می شود، از نوع سلولی - سپری به طول 160 و ارتفاع سازه ای 16 متر از پی طراحی و اجرا شده است. معبر کشتیرانی این سد به منظور حفظ قابلیت ترابری رودخانه بهمنشیر با دریچه  انسداد از نوع مایتر به طول 25 و ارتفاع 8 متر و وزن 110 تن طراحی شده است. پل متحرک این سد که در شرق شهرستان خرمشهر در حال احداث است، نخستین پل متحرک پس از انقلاب شکوهمند اسلامی است که توسط متخصصان داخلی در کشور طراحی و در دست اجراست.

این پل از نوع باسکولی به طول 44 متر و عرض 10 متر به وزن 306 تن بوده که با توجه به کاهش عرض رودخانه به موجب احداث این سد، پل متحرک با ظرفیت عبور 200 تن بار و مفصل چرخشی به نحوی که بتواند عبور بار ترافیک جاده ای را ممکن سازد، طراحی شده که پس از نصب جک های آن در سال جاری به بهره برداری می رسد.

سد سلولی مدور بالادست رودخانه بهمنشیر، معبر کشتیرانی، دریچه انسداد و پل متحرک آن توسط سازمان آب و برق خوزستان به عنوان کارفرما، شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس به عنوان مشاور و شرکت ساختمانی ژیان به عنوان پیمانکار اصلی در شرق شهرستان خرمشهر و 120 کیلومتری جنوب شهرستان اهواز احداث شده است.


مدیرعامل شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری کرخه و شاوور، از توقف فعالیت 41 موسسه غیرمجاز  پرورش ماهی به مساحت  102 هکتار در سال 1396 خبر داد.به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "یعقوب کرمی" گفت: هر هکتار حوضچه پرورش ماهی به‌طور میانگین سالانه 75 هزار مترمکعب آب مصرف می‌کند، بنابراین حذف 102 هکتار حوضچه پرورش ماهی غیرمجاز، موجب حفظ 7 میلیون متر مکعب آب در سال و اختصاص آن به سایر زمین‌های کشاورزی و حوضچه‌های مجاز خواهد بود.

وی با توجه به وظیفه ذاتی شرکت‌های بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری در خصوص مقابله با برداشت‌های غیرمجاز و توزیع عادلانه آب، برخورد با مؤسسات پرورش ماهی غیرمجاز در دستور کار ویژه شرکت  آبیاری کرخه و شاوور قرار گرفته است. در این خصوص در سال 1396، از فعالیت 41 موسسه غیرمجاز پرورش ماهی جلوگیری و مجموعاً 102 هکتار حوضچه غیرمجاز پرورش ماهی تخریب شده است.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری کرخه و شاوور افزود: نهادهای قضایی و انتظامی با همکاری قانونی خود، نقش بسزایی در انجام این وظیفه داشته‌اند.

کرمی با اشاره به بحران کم‌آبی، همکاری بیشتر ارگان‌ها و نهادهای ذی‌ربط را در این خصوص لازم و ضروری دانست.


معاونت حفاظت و بهره برداری از منابع آب با اهدای لوح تقدیر ، از "یعقوب کرمی" مدیر عامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری کرخه و شاوور، قدردانی نمود.

به گزارش روابط عمومی شرکت کرخه و شاوور ، لوح تقدیر  "مصطفی شبه" معاونت حفاظت و بهره برداری از منابع آب ،  به مدیر عامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری کرخه و شاوور اهدا شد.

در بخشی از این لوح آمده است : تلاش و زحمات شبانه روزی و صادقانه جنابعالی و همکاران محترم آن شرکت در جهت بهره وری استفاده از منابع آب و کسب رضایت کشاورزان منطقه ، اقدامی ارزشمند و خداپسندانه است که اجر و پاداش آن را تنها خداوند متعال قادر به جبران است.